Cartier- Historia Marki

Cartier to marka, która od samego początku istnienia stanowi wyznacznik luksusu oraz statusu społecznego.

Louis-François Cartier, tak brzmi pełne imię i nazwisko założyciela luksusowego imperium.

Swoją przygodę z jubilerstwem Louis zaczął w wieku 28 lat, pracował wtedy u zegarmistrza Adolpha Picarda, w roku 1847 przejął jego zakład przy ulicy Montorgueil 29, zmienił nazwę na: Louis-Francois Cartier, dzięki swojej pracowitości, indywidualnemu podejściu do klienta oraz rozumieniu ich potrzeb nawet tych najbardziej ekstrawaganckich jak na tamte czasy, zyskał sympatię i grono stałych klientów.

W roku 1888 Cartier zaprezentował pierwszy zegarek, był to zegarek damski, lecz nie cieszył się dużą popularnością

W 1899 roku syn Louisa- Alfred przenosi pracownie do najbardziej prestiżowej dzielnicy Paryża Palais-Royal na ulice: Rue de la Paix.

Rue de la Paix Cartier

Możemy przyjąć, że to właśnie w roku 1899 zaczyna się prawdziwa ekspansja imperium Cartiera w ślad za Alfredem poszli również inni słynni paryscy jubilerzy i przenieśli swoje pracownie, salony na Rue de la Paix.

W późniejszym czasie salon Cartier odwiedziła również Coco Chanel, a trzeba wspomnieć przy tej okazji, że wielka projektantka nie przepadała za biżuterią.

Kolejnym krokiem była ekspansja zagraniczna, tym zajęło się już kolejne pokolenie Cartier.

Otwarto filie w Londynie, Nowym Jorku

Filie w Londynie otwarto 9 sierpnia 1902 roku

Salony Cartier stały się miejscem, w którym nie tylko kupowało się piękną biżuterie ale, w których podziwiało się sztukę oraz dyskutowało się o niej.

Tank

Specyficzna nazwa oraz synonim luksusu

Cartier model Tank 1917
Cartier model Tank 1917

1917 rok, środek I wojny światowej- jednak w tym ciężkim czasie nastąpiła rewolucja, która na zawsze odmieniła zegarki.

Na zdjęciu powyżej widzimy pierwszy zegarek naręczny, skórzany pasek, srebrna koperta, coś co może nosić Kobieta i mężczyzna, co na tamte czasy było prawdziwą rewolucją.

Nazwa zegarka “Tank” według plotek pochodzi od przekroju czołgu biorącego udział w I wojnie światowej produkcji Renault, którym zainspirował się Cartier

Model tank doczekał się ponad 250 różnych odmian, a jak na klasyk przystało wpisał się na stałe w kanon klasycznych i już nieśmiertelnych zegarków, które już zawsze będą wyglądać modnie i stylowo.

Świadczyć o tym może ciągła popularność tego modelu wśród takich person jak:

  • Jackie Kennedy
  • Księżniczka Diana
  • Michelle Obama
  • Gary Cooper
  • Andy Warhol
  • Angelina Jolie

Aktualnie możemy zakupić zegarek Cartier Tank za około 10 tysięcy złotych, jest to wersja podstawowa, skórzany pasek, srebrna koperta. Droższe wersje wzbogacone są o kamienie szlachetne oraz koperty z złota.

Kolejne lata to prężny rozwój marki Cartier, nowe wzory biżuterii, nowe modele zegarków, używanie szlachetnych materiałów oraz szokowanie odważnymi wzorami.

Cartier International

W roku 1942 zmarli bracia Louis i Jacques, w 1945 roku Pierre ostatni z braci Cartier objął kierownictwo nad Cartier International, dalszy rozwój firmy zawdzięczamy właśnie jemu, krokiem milowym było otwarcie własnej fabryki do montażu mechanizmów zegarków.

W kolejnych latach zarządzanie firmą Cartier w Londynie oraz w Nowym Jorku zostało przekazane kolejnemu pokoleniu rodziny a w 1962 Nowojorski oddział został sprzedany.

W 1965 roku, ostatnie udziały rodziny zostały sprzedane i to właśnie ten rok uznawany jest jako ostatni, w którym rodzina Cartier była właścicielem własnej firmy.

Obecnie firma Cartier należy do holdingu Richemont SA, który posiada również takie marki jak:

  • Chloé
  • Montblanc
  • Buccellati
  • Van Cleef & Arpels
  • IWC Schaffhausen

Centrala firmy znajduję na obrzeżach  La Chaux-de-Fonds, w nowoczesnym budynku znajduje się również centrum rozwoju firmy.

Cartier na stałe wpisał się w karty historii, zegarki jakie znamy zawdzieczamy właśnie tej firmie.

Salony Cartier

Najwyższej jakości materiały, dopracowanie zegarków i biżuterii w każdym nawet najmniejszym szczególe wywindowało firmę na same szczyty, zakupy u Cartiera to od zawsze sama przyjemność, salony nie przypominają “salonów” jakie znamy z centr handlowych to perełki architektury, miejsca specjalnie przygotowane pod niezwykłe towary oraz dbające o komfort swoich klientów.

Salon Cartier Harrods Londyn

W Polsce nie mamy jeszcze oficjalnego salonu Cartier, biżuterie i zegarki możemy kupić w salonach Noble Palace oraz Apart, natomiast najbliższy stacjonarny salon Cartier znajduje się w Berlinie lub w Pradze.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More