Moët & Chandon jak to się zaczęło

Moët & Chandon jak to się zaczęło

Moët & Chandon jak to się zaczęło

Moët & Chandon jak to się zaczęło

Mało kto wie, że historia szampana ma już prawie 300 lat, w tym artykule skupimy się jednak na historii Moëta, którego historia zaczyna się w 1743 roku.

Nazwa Moët pochodzi od nazwiska założyciela, którym był Claude Moët, początki jak to zazwyczaj bywa były niepozorne.

Claude posiadał wszystkie cechy, dzięki którym w dzisiejszych czasach osiągnął by taki sam sukces.

Po śmierci Ludwika XIV Francja sprzedawała licencje na praktycznie wszystko co było możliwe, pieniądze z opłat za licencje miały zasilać pusty skarbiec Francji.

Jedną z licencji kupił właśnie Cloude Moet, licencje na produkcje i dostarczanie szampana na królewski dwór Ludwika XV.

Produkt, który miał być na królewskim dworze musiał być najwyższej jakości, Cloude doskonale zdawał sobie z tego sprawę jakość szampana oraz jego smak doceniła pani Markiza de Pompadour notabene kochanka króla, persona niezwykle wpływowa, lubiąca luksusowy styl życia.

To właśnie ona stwierdziła, że:

“Szampan to jedyne wino, który sprawia, że kobiety pięknieją z każdym kolejnym kieliszkiem.”

Jean-Rémy Moët

Jean-Rémy Moët był wnukiem Clouda, człowiekiem, który doskonale wiedział jak powiększyć imperium dziadka zaczął od zakupu winnic opactwa Hautvillers, tam poznał mnicha Dom Perignon, który dopracował do perfekcji fermentacje szampana.

Jean-Rémy Moët zaprzyjaźnił się z Napoleonem, wysyłał szampana na dwory Ludwika XVI i Ludwika Filipa a także do Anglii, Szwecji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Watykanu.

Jego dom w mieście Épernay, którego był merem odwiedzały prawdziwe gwiazdy tamtych czasów takie jak:

  • Thomas Jefferson
  • Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern
  • Franciszek II

Ambasadorzy Moët

Jean-Rémy był podróżnikiem, człowiekiem oczytanym, duszą towarzystwa.

Często podróżował po świecie sprawdzając przy okazji co się pije i przy jakich okazjach dzięki takim zabiegom mógł dostosować swój produkt na różne rynki, jak wiadomo nie da się kontrolować wszystkiego przez jedną osobę, Jean-Rémy wpadł na pomysł stworzenia siatki ambasadorów, ludzi wykształconych, znających języki obeznanych w luksusowym świecie.

Ambasadorzy wysyłali Moët’owi informację i plotki z całego świata a Moët odpowiadał na zapotrzebowania rynku  prawie natychmiastowo.

Hrabia Pierre Gabriel Chandon de Briailles

W 1832 roku nazwa firmy zostaje zmieniona na Moet&Chandon a za sterami firmy zasiada zięć Clouda a już pare lat później bo w 1842 roku firma znana jest na całym świecie.

Dzięki Chandon’owi zawdzięczamy serie limitowane szampanów, między innymi słynny Brut Impérial, który miał przypominać o przyjaźni Moët’a z Napoleonem.

Kolejne kroki można uznać za szczyt marketingowego kunsztu, szampanem Moët otwierano najwspanialsze hotele tamtych czasów:

  • Savoy w Londynie
  • Carlton w Cannes
  • Ritz w Nowym Jorku
  • Crilon w Paryżu

Robert-Jean de Vogüé

Lata 30 to zmiana szefa firmy, pierwszy raz nie została nią osoba z “rodziny” lecz bardzo dobry przyjaciel rodziny.

Robert-Jean zasługuje tutaj na szczególną uwagę ponieważ dzięki niemu mamy markę Dom Perignon, to właśnie On wpadł na pomysł by zarejestrować nazwę Dom Perignon i przekształcić w niezwykle luksusowy produkt jakim jest szampan sygnowany imieniem i nazwiskiem słynnego benedyktyńskiego mnicha.

Robert-Jean de Vogüé, rządził aż do lat siedemdziesiątych powiększając winnice Moet&Chandon o setki hektarów nie tylko w Europie, połączył firmę w 1971 roku z producentem jednego z najlepszych koniaków jakim jest Henessy.

Od tego roku robi się coraz ciekawej po około 20 latach powstał koncern LVMH czyli: Louis Vuitton, Moët Hennesy

Jakie firmy znajdują się koncernie LVMH ?

Zaczniemy od Polskiego akcentu jakim jest wódka Belvedere, ten Polski produkt znalazł się wśród takich firm jak:

Louis Vuitton, Céline, Loewe, Fendi, Donna Karan, Berluti, Givenchy, Marc Jacobs, Kenzo, Emilio Pucci, StefanoBi, Thomas Pink, Nowness, Dior.

TAG Heuer, Chaumet, Zenith, Fred, Christian Dior Watches, De Beers LV, Hublot, Bulgari

Christian Dior Perfums, Givenchy Perfums, Guerlain, Kenzo Perfums, Acqua di Parma, Fresh, Benefit Cosmetics, Make Up For Ever, Perfumes Loewe, Maison Francis Kurkdjian

A także sklepy:

DFS, La Samaritaine, Le Bon Marché, Miami Cruiseline Services, oraz bardzo popularne w Polsce perfumerie Sephora.

 

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More